2039/513
Eric Merthen, tilskrevet
Et par lænestole af eg. Sæde, sider og armlæn betrukket med sort skind. Udført ca. 1960'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds krakeleringer og nogle huller. Nogle knapper mangler. Senere monteret plade under sædehynde.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag