2005/​33

To bægre af sølv, heraf det ene nåle-punslet og graveret med tre ovale medaljoner, de to med blomster, en punslet med senere ejerinitialer og datering 1798. Fremstår ustemplet; samt bæger punslet og graveret med guirlander og medaljoner med ejerinitialer og datering PJsB KPD 1808. Bund stemplet med mestermærke for Jens Rudolph Hogrefe, aktiv i Vejle 1837–1866. Vægt 163 g. og 227 g. H. 10,5 og 11,5 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge graveret/punslet med senere ejerdata. Sidstnævnte bæger med enkelte indtryk og mindre antagelig reparation.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.800 DKK

12 bud

(Autobud) 2.800 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
1.650 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK