To bægre af sølv, heraf det ene nåle-punslet og graveret med tre ovale medaljoner, de to med blomster, en punslet med senere ejerinitialer og datering 1798. Fremstår ustemplet; samt bæger punslet og graveret med guirlander og medaljoner med ejerinitialer og datering PJsB KPD 1808. Bund stemplet med mestermærke for Jens Rudolph Hogrefe, aktiv i Vejle 1837–1866. Vægt 163 g. og 227 g. H. 10,5 og 11,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge graveret/punslet med senere ejerdata. Sidstnævnte bæger med enkelte indtryk og mindre antagelig reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020
12 bud