185/​30

Alexander Tovborg (f. København 1983)

“Madonna of the spice”, 2024. Sign. på bagsiden. Akryl og pastelkridt på papir. Bladstørrelse 59×50.

Den danske kunstner Alexander Tovborg (f. 1983) bor og arbejder i København, Danmark. Tovborg har med sin kunstneriske praksis markeret sig som en innovativ og opsigtsvækkende kunstner med værker præget af et konsekvent kunstnerisk projekt og en stærk vision om menneskehedens tilbagevenden i en tid præget af globale kriser. Påvirket af religiøs kunst og metafysik skaber Tovborg semi-abstrakte malerier, skulpturer og tegninger, der kombinerer biomorfe former, mønstre og drømmebilleder.

Kunstneren er repræsenteret af Galleri Nicolai Wallner og BLUM Gallery. Rammen er doneret af Atelier Hjorth-Rohde.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

44.000 DKK

18 bud

44.000 DKK
42.000 DKK
40.000 DKK
38.000 DKK
36.000 DKK
34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 30.000 DKK
30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
28.000 DKK
(Autobud) 27.000 DKK
26.000 DKK
25.000 DKK
24.000 DKK
23.000 DKK
22.000 DKK
21.000 DKK