Alexander Tovborg (f. København 1983)
“Madonna of the spice”, 2024. Sign. på bagsiden. Akryl og pastelkridt på papir. Bladstørrelse 59×50.
Den danske kunstner Alexander Tovborg (f. 1983) bor og arbejder i København, Danmark. Tovborg har med sin kunstneriske praksis markeret sig som en innovativ og opsigtsvækkende kunstner med værker præget af et konsekvent kunstnerisk projekt og en stærk vision om menneskehedens tilbagevenden i en tid præget af globale kriser. Påvirket af religiøs kunst og metafysik skaber Tovborg semi-abstrakte malerier, skulpturer og tegninger, der kombinerer biomorfe former, mønstre og drømmebilleder.
Kunstneren er repræsenteret af Galleri Nicolai Wallner og BLUM Gallery. Rammen er doneret af Atelier Hjorth-Rohde.
Undersøgt i ramme. Original stand.
Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.
Børns Vilkår X Curated by Jens-Peter Brask X Bruun Rasmussen, 30. april 2024
18 bud