Evelyn Joyce McCrea (f. Dublin, Irland 1905, d. 1987)
En mand i traditionel dragt og fjerprydelse trækker en rickshaw. Sign. McCrea. Olie på lærred. 61×51.
Enkelte minimale krakeleringer. Mærke langs blændrammens kant. Behov for let overfladerensning.