2022/​196

Kipling lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Kipling London, værk signeret W Kipling London og nummereret 2571, indre kasse mærket EC 2571. 18. årh.s begyndelse. Vægt ialt 106 g. Kassediam. 43/50 mm. Med urkæde. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

13.000 kr.

27 bud

13.000 kr.
(Autobud) 12.500 kr.
12.500 kr.
12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
10.500 kr.
10.000 kr.
9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
(Autobud) 8.000 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
(Autobud) 4.400 kr.
4.200 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.