2022/196
Kipling lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Kipling London, værk signeret W Kipling London og nummereret 2571, indre kasse mærket EC 2571. 18. årh.s begyndelse. Vægt ialt 106 g. Kassediam. 43/50 mm. Med urkæde. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud