Kongelig sort sørgevifte af silke og indfarvet ben, monteret med kvast og cirkelformet lukkering. 20. årh.s begyndelse. L. 35. I original æske af brunt pap foret med rød silke. (2).
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til idag. Har efter al sandsynlighed tilhørt dronning Lovisa, g.m. Frederik VIII.
Minimal aldersslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020