1648/1679
Engelsk vægur i rund kasse af mahogni, hvidmalet urskive med romertal. Værk med spindelgang. Sign. Kendal and Dent, London. 19. årh. Diam. 39.
Fremstår med lettere alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 1. december 2016
Vurdering
Hammerslag