Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel, 1971. Sign. (utydeligt) på blændrammen Per Kirkeby. Farvede garntråde, grus og olie på lærred. 25×35.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1978–1989”, nr. M235, geng. side 286. Udstillet: “Per Kirkeby Malerier” Jysk Kunst Galerie, København 1971.
Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016