Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Fem miniature vaser af stentøj. Dekoreret med forskellige glasurer i hhv. rødbrunt, blåt, gråt og lysegrønt. Sign. monogram. Kgl. P., to styk. 21403, en styk. 21404, en styk. 21402, en styk uden modelnummer. Kgl. P. H. 6,7–7. (5)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
13 bud