2148/955
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Fem vaser af stentøj og hårdbrændt lertøj, delvist dekoreret med turkis glasur, prydet med stempelmønster. Alle sign. HAK, Denmark. Tre sign. Nils, en sign. 613–31. Udført hos Kählers keramiske værksted, Næstved i 1960'erne. H. 12–31 cm. (5)
Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, side 294–303 og 320–325.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud