2423/​512

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet. L. 137.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre ca. 1965.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Overfladiske rustpletter på stel. Professionelt ombetrukket ca. 2016. Falmet læder.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

1136317 (Autobud) 32.000 DKK
1154328 32.000 DKK
1136317 28.000 DKK