Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 31/2”. Fritstående to-pers. sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med sort skind. Formgivet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet. L. 137.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers bedsteforældre ca. 1965.
Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Overfladiske rustpletter på stel. Professionelt ombetrukket ca. 2016. Falmet læder.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
1136317 (Autobud) | ||
1154328 | ||
1136317 |