1640/​508

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“PP 203”. Et sæt på seks stole af bøg, fire betrukket med rødt skind i sæder, to stole med sort skind i sæder. Udført hos PP Møbler, udgået fra Johannes Hansen, mærkater herfra. (6)

Nyligt restaureret. Afslebne stel. Sæder med nyere betræk. Minimale brugsspor. Enkelte rester efter maling.

Moderne kunst og design, 4. oktober 2016

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag