1650/519
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK-22”. Hvilestol med stel af stål, sæde og ryg udspændt med flet. Formgivet 1955. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flet med minimale defekter. Stel med mindre overflade rust.
Moderne kunst og design, 13. december 2016
Vurdering
Hammerslag