Foto endnu ikke klar
880/​672

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1967–1968. Syntetisk maling, tusch, farvekridt og blyant på masonit. 122×122. Uindrammet.

Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. M 180, gengivet side 277. Udstillet: “Per Kirkeby”, Jysk Kunst Galerie, København, 1968. Udstillet: “Per Kirkeby”, Fyns Stiftsmuseum, Odense, 1968. Proveniens: Kunsthandler Svend Hansen, København. Proveniens: Dansk privatsamling.

“Jeg har tit måttet høre, specielt i begyndelsen, at det her er provinsiel popkunst. Og der findes jo en mere sofistikeret, mere rigtig og mere strømlinet popkunst - men jeg ved, hvad popkunsten kom til at betyde for mig selv. Popkunsten var en form for nøgle, der gav adgang til at benytte de egne erfaringer om jeg så må sige, det personlige, og det er det jeg ryggesløst gør. Og mine egne erfaringer, det var nu en gang Skipper Skræk-bladet og Prins Valiant og Poul Steffensens illustrationer til Gøngehøvdingen, alt det dér, som tydeligvis smutter ind i masonitternes univers. (...) jeg betragter dem bestemt ikke [masonitværkerne fra 1960erne] som et passeret stade ... jeg kan jo ikke være noget sandhedsvidne om min egen ungdom, men jeg kan se at den måde jeg maler på nu har et stærkt arkæologisk element i sig, og da må jeg sige, at det handler i en vis forstand om at finde ud af mig selv. Det er jo vanvittigt at man kommer til at lyde som en amerikansk livsstilsbog, hvis man snakker om det, men rent faktisk er det sådan, at jeg har været så meget på skideren, at det har været nødvendigt. Og et af de få midler, jeg kender her i tilværelsen til at omgås det underlige imperativ: 'Bliv dig selv' eller 'Find dig selv', det er at male”.

“Men jeg er måske simpelthen sådan en gammeldags type ...”, Poul Erik Tøjner i samtale med Per Kirkeby i kataloget til Louisianas udstilling “Per Kirkeby 122×122, Maleri på masonit”, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk 2002. s. 7 og 14.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK