915/​125

Eilif Peterssen (f. Christiania 1852, d. Bærum 1928)

Huse i Skagen Østerby. Sign. med bly E. P. Olie på træ. 26×35.

Den norske maler Eilif Peterssen møder P. S. Krøyer i München i 1875. I årene 1879–83 opholder Peterssen sig i Italien, hvor han igen møder Krøyer, som blandt andre er med til at introducere ham for tidens moderne strømninger. De to kunstnere forbliver med at være venner resten er livet.

Peterssen besøger Skagen for første gang i 1883 og igen i 1905 til Michael og Annas sølvbryllupsfest. På Krøyers berømte maleri “Ved Frokosten” fra 1883 (Skagens Kunstmuseer, inv. nr. SKM657) sidder Peterssen yderst til venstre med sin karakteristiske profil med briller og moustache. Sommeropholdet i Skagen gør, at kunstneren i endnu højere grad vender sig mod et naturalistisk friluftsmaleri med folkelige temaer, hvilket nærværende friske studie af huse i Skagen er et glimrende eksempel på. Der kendes til ca. 5–6 malerier af kunstneren med motiver fra Skagen.

Proveniens: Givet af kunstneren som betaling for købmandsvarer i tidligere ejers oldefars butik i Skagen. Solgt af dennes efterkommere på Bruun Rasmussen auktion 690, 2001 nr. 1407. Museumsbygningens Kunstauktioner, dec. 2006 nr. 825. Living Auctions, Vejle, 2010 nr. 121.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK