1417/​512

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Den Røde Stol”. Fire armstole af mahogni, sæde og ryg med brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (4)

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på ben.

Moderne kunst og design, 22. april 2014

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK