1417/512
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Den Røde Stol”. Fire armstole af mahogni, sæde og ryg med brunt skind. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (4)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært på ben.
Moderne kunst og design, 22. april 2014
Vurdering
Hammerslag