Max Ernst (f. Brühl, Köln 1891, d. Paris 1976)
“Wunderhorn IV”. Sign. Litografi nr. 38/69 trykt på japansk rispapir, 1970. Bladmål 32,5×24,8. Uindrammet
Afbildet i værkfortegnelsen Spies/Leppien nr. 135IV.
Rester af klisterpapir på bagsidens øverste kant, ellers perfekt stand
Kunst, antikviteter & design, 11. august 2022