921/​183

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Redningsbælterne spændes på”. Sign. Michael Ancher 1903. Olie på lærred. 126×188

Udstillet: Charlottenborg 1903 nr. 18.

Proveniens: Winkel & Magnussen, auktion 154, 1934 nr. 53, afb. s. 11. Bruun Rasmussen auktion 469, 1985 nr. 2, afb. s. 13.

Litteratur: Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018, bd. 4: I et brev (nr. 1614) dateret 27.2. 1903 til hustruen Anna Ancher skriver Michael bl.a. om arbejdet med at færdiggøre nærværende maleri til udstillingen på Charlottenborg: “Foreløbig har jeg faaet netop det Veir jeg pænt bad Vorherre om nemlig en Søndenstorm saa jeg klarer Redningsbillederne. Især det store har taget en udmærket forandring. Idag maa jeg i lag med Hænderne derpaa, rigtignok må jeg nøies med Niels Møller til Model, men til Hænderne kan det godt gaa. Jeg har staaet ved Stranden i disse to Dage med Billederne slaaet fast paa Badehuset. Regne gjorde det det imellem og i gaar Eftermiddags blev det for meget men da havde jeg staat i 3 Timer”.

Nogle dage senere, d. 5.3. 1903 (brev 1621), skriver Michael igen til Anna om tilblivelsen af “Redningsbælterne spændes på”. Han har problemer med vejret og gigt i armen, men alligevel fortsætter arbejdet. “Igaar var det graat og Blæst og da fik jeg Strand og Vand på begge Redningsbaadbillederne og rigtig set hvordan det stod det var et godt skub”.

Ovenstående beskriver levende, hvorledes Ancher har stået på stranden i februar og marts måned og kæmpet i rigtigt hårdt vejr, som netop er det, han ønskede for at kunne skildre fiskernes barske hverdag og nå at få dette store maleri lavet færdigt til udstillingen på Charlottenborg.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.500.000 DKK