Foto endnu ikke klar
888/​22

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Adam og Eva”. Adam står i hvilende stilling med højre fod på en sten. Han taler til Eva, der holder venstre hånd på ryggen og højre hånd tænksomt mod munden. Håret i en tyk fletning ned ad nakken. I baggrunden strand og bjerge. Sign. monogram 1892. Olie på lærred. 66×55.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 406.

Danneskiold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 718.

Proveniens: Kristian Zahrtmanns auktion, Chralottenborg 1896 nr. 31, her købt for 300 kr. Manufakturforhandler L. P. Nielsen. Vekselmægler Edvard Rée, dennes auktion 1918 nr. 122 afb. s. 27. Bruun Rasmussen auktion 571, 1992 nr. 571 afb. s. 718.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, tegninger og bøger, 17. september 2019

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK