891/​1464
Mogens Balle: “Purperrøde taagevinger”. Sign. M.B. 65; titel på blændrammen. Olie på lærred. 130×162.

Be­skriv­el­se

“Purperrøde taagevinger”. Sign. M.B. 65; titel på blændrammen. Olie på lærred. 130×162.

Litteratur: Henning Smidth nr. 1965–073. Udstillet: “Mogens Balle - den sansende kunstner”, Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum, Herning 2009, kat. nr. 43. Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Moderne malerier

Kunstner

Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)

Vur­dering

75.000–100.000 kr.

Hammerslag

85.000 kr.