838/199
Norsk rokoko chatol af guldstafferet nøddetræ, svungen top, udskåret med blomster, bladværk, rocailler og kæmninger, skrå skriveklap, bag hvilken skuffer og rum, svungen ligeknækket underdel med fire skuffer, senere kaneben. 18. årh.s midte, restaureret. H. 250. B. 141. D. 63.
Varia, møbler og tæpper, 27. februar 2013
Vurdering
Hammerslag