Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)
“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af massiv teak, sæde udspændt med sort skind. Model PH 41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup, for Domus Danica, med label.
Litteratur: Mobilia, 1957.
Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.
Brugsslitage, ridser og mærker. Skind med mindre overfladekrakkeleringer, små rifter.
Moderne kunst og design, 26. februar 2013