2124/876
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Christiansborg”. Ringkrone af messing med fem blus. Skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 68.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. En fatning er hvid. En skærm med mindre kantafslag, de øvrige skærmer har minimale flea bite hak på indersiden af nederste kant. Fire omløbere til fastgørelse af skærme mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag