2118/771
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gigantisk fad af lertøj, dekoreret med gul og sort uranglasur. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 8,5. Diam. 58.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker. Flertallet større og mindre afslag og glasurafslag på kanter og på siden.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag