903/​502

Ayako Rokkaku (f. Chiba, Japan 1982)

“Uden titel (AR 07–126)”, 2007. Sign. med kunstnerens stempel. Akryl på bølgepap. Bladstørrelse ca. 94×60.

Udstillet: “Walking around Clouds”, Gallery Delaive, Holland. Udstillet: “Walking around Clouds”, Galerie Moderne, Silkeborg, Danmark (stemplet på bagsiden). Proveniens: Galerie Delaive, Amsterdam. Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg. Proveniens: Europæisk privatsamling. Erhvervet hos Galerie Moderne, Silkeborg i 2008.

Den japanske kunstner Ayako Rokkaku er lidt af en kunstnerisk komet, og særligt i løbet af det sidste år har priserne på hendes værker taget en himmelflugt. Rokkaku er autodidakt, og hendes teknik er både direkte og unik. Uden en forudgående plan påfører hun malingen med fingrene direkte på lærred eller pap – ofte i store formater. På den måde vokser motiverne frem, og selve udførslen bliver som en performance, hvor Rokkakus egen krop inddrages i processen: “I love painting on something that is much bigger than I am. Moving to and from between the corners of such a huge canvas makes me feel as if the colors are flowing through my body.”

Resultatet er en yderst genkendelig stil udført i en simpel kolorit bestående af regnbuens klare, stærke farver. Hendes værker bebos af barnlige, karikerede pigefigurer i den ikoniske japanske Manga-stil med store øjne og lange arme. Pigernes sødmefyldte og uskyldsrene ydre står i kontrast til den underlæggende surmulende og vredladne holdning, der afslører at følelser som usikkerhed, frygt og raseri lurer lige under den naive, glade overflade.

Rokkaku bor og arbejder i dag både i Berlin, Porto, Tokyo og Amsterdam. Siden 2006 er hun blevet repræsenteret af Gallery Delaive vist på udstillinger og en lang række kunstmesser i hele verden.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK