1332/741
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 6”. Cirkulært sofabord af eg opsat på stålben. Udført og stemplet hos snedkermester Andr. Tuck. H. 40. Diam. 150.
Litteratur: Mobilia nr. 87, oktober 1962.
Almindelige tegn på brug. Top med ridser, mærker og skjolder. Ben med rust.
Moderne kunst og design, 6. august 2013
Vurdering
Hammerslag