2048/826
Dansk møbeldesign
Et par lænestole med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybhæftet ryg med brunt skind. H. 78. B. 77. D. 65. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med krakeleringer og defekter.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag