903/​680

Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)

“Pointes”, 1972. Portfolio. Alle sign. enten Alechinsky eller PA, 17/125. Med 17 plancher (raderinger) i farver og en suite på 17 sort/hvide raderinger: “Suite d'études préparatiores en noir”. Trykt og udgivet af Éditions Georges Visat Paris. Bladstørrelse 38×28. I original kassette.

Med tegning sign. og dedikeret, Pierre le 1e I 1(972)

Kasette med niget smuds samt slitage+revne. Ark generelt i god original stand. Et par af arkene (tekstark) med en smule delvis brunfarvning / aftryk fra nærliggende ark. Ellers ingen bemærkninger.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag