1936/​9002

To russiske ikoner. Gudsmoderikon “Alle lidendes trøster”. Trykt på metalblik. 20. årh.s begndelse. 9×11. Samt Gudsmoderikon “Smolenskaja”. Tempera på træpanel monteret med ciseleret oklad. Ca. 1900. 27×22,5.(2)

9×11: Ridser og mærker. Lettere rustangreb langs kanter. 27×22,5: Gennemslidt oklad på kanter.

Ikoner, 5. september 2019

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag