1936/9002
To russiske ikoner. Gudsmoderikon “Alle lidendes trøster”. Trykt på metalblik. 20. årh.s begndelse. 9×11. Samt Gudsmoderikon “Smolenskaja”. Tempera på træpanel monteret med ciseleret oklad. Ca. 1900. 27×22,5.(2)
9×11: Ridser og mærker. Lettere rustangreb langs kanter. 27×22,5: Gennemslidt oklad på kanter.
Ikoner, 5. september 2019
Vurdering
Hammerslag