743/​648

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

En herre med fuldskæg drikker øl i selskab med sin hund. Sign. Slott. M. September 1883. Olie på lærred. 29×26.

Behov for overfladerensning. Få, mindre afskalninger samt talrige, mindre krakeleringer. Tegnestifthuller. Synlige søm langs venstre rammekant.

Malerier Extra, 24. oktober 2007

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag