Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)
Sovende pige. Studiehoved. Sign. V.I. 2/12 92. Olie på lærred. 32×42.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 341, 1947 nr. 94.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Enkelte retoucheringer.