2435/​766

Fritz Hansen

Lænestol af bejdset eg. Sæde og ryg betrukket med gult, mønstret stof. Model 1605. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne.

Litteratur: Fritz Hansen katalog 1942, s. 9.

Model udstillet på “Kunsthåndværk & Bolig” i 1938 i Aarhus - “Nyt tidsskrift for kunsthåndværk”, Nr. 6, juni 1938, side 115

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og hak. Stof med slitage, herunder løse tråde.

Moderne kunst og design, 27. august 2024

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK