2419/842
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Oval vase af patineret bronze, opsat på fire fødder og med to små hanke. Stemplet monogram Just A., dessin B109. H. 19,3. B. 20,5. B. 14,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag