2044/​110

Fransk kaminur af forgyldt bronze, ved urhus dansede pige med tamburin, soklen støbt med maskerone og ornamentik, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Utydeligt stemplet. 19. årh.s første halvdel. H. 37.

Ornament knækket i højre side. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK