2048/​321

Fransk søjleur af frugttræ indlagt med lyst træ og montering af forgyldt bronze, skive af hvid emalje, kuppel af glas med base af sortmalet træ. 19. årh.s slutning. Ur H. 43. B. 22. D. 12. Glaskuppel H. 68. B. 27. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK