2415/45
Figur af forgyldt kobber repoussé i form a Amitayus, siddende i dhyanasana på en firkantet trone, med hænderne i meditativ stilling i ført en folderig dragt og smykker. 18. årh. Vægt 407 g. H. 18,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle indtryk. Mangler mandorla og nektarvase.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag