1915/7016
Ibo? armring af udskåret og dekoreret elfenben. Nigeria ca. 1920–30. D. 9,5 cm.
Proveniens: Ex. Otmaro Silva tidligere Ambassadør Nigeria ca 1963–1967. Ex. Svensk privatsamling.
Tørresprækker. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Tribal art, 11. april 2019
Vurdering
Hammerslag