Christian Bonnesen (f. Fredericia 1870, d. København 1936)
“Dragefontænen foran Industriforeningen på Rådhuspladsen”. Sign. C. Bonnesen, april 1908. Olie på lærred. 73×93.
Lignende billede i Københavns Bymuseums samling.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 467, 1984, nr. 827.
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022