To vaser af stentøj dekoreret med hhv. turkisgrøn glasur med brune elementer og med æggeskalsglasur. Grønglaseret vase med tidligt stempel fra Nylund & Krebs, 25, III, udført 1931–1937. H. 12,6. Vase med æggeskalsglasur stemplet Saxbo, Danmark 96, udført 1937–1949. H. 11. (2)
Grønglaseret vase: hårrevne gående fra øverste kant og nedefter, øverste kants yderside med ca. 1×1,5 cm. reparation, fodrand med 1 meget minimalt afslag på yderside. Vase med æggeskalsglasur: Overfladeridser på yderside.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
17 bud