1946/​672

Saxbo

To vaser af stentøj dekoreret med hhv. turkisgrøn glasur med brune elementer og med æggeskalsglasur. Grønglaseret vase med tidligt stempel fra Nylund & Krebs, 25, III, udført 1931–1937. H. 12,6. Vase med æggeskalsglasur stemplet Saxbo, Danmark 96, udført 1937–1949. H. 11. (2)

Grønglaseret vase: hårrevne gående fra øverste kant og nedefter, øverste kants yderside med ca. 1×1,5 cm. reparation, fodrand med 1 meget minimalt afslag på yderside. Vase med æggeskalsglasur: Overfladeridser på yderside.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

17 bud

(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
(Autobud) 1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK