Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
“Quelquefois la pensée rêve le rêve hurle, la rue galope, le feu pense, le rêve neige, la forêt brille, l'horizon grimpe, le cheval jaillet, le soleil tremble, la terre crécite, Gloria bouge”. Sign. Dotremont 1978. Tusch på papir. 90×63
Proveniens: Privatsamling, Frankrig.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020