2043/795
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 108”. Sofabord med stel af poleret stål, rektangulær top af klart glas. Formgivet 1970. Udført hos Carl Hansen & Søn. H. 42. L. 170. B. 70.
Serienr. CH108–21. Certifikat medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Certifikat medfølger.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag