2043/​795

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“CH 108”. Sofabord med stel af poleret stål, rektangulær top af klart glas. Formgivet 1970. Udført hos Carl Hansen & Søn. H. 42. L. 170. B. 70.

Serienr. CH108–21. Certifikat medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Certifikat medfølger.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK