747/​383

Købt i september 2005 af Kong Frederik den Syvendes Stiftelse.

Grevinde Danners kaminur af porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomsterranker og Frederiksborg Slot. Sokkel med ben i form af rocailler og kæmninger. Fransk porcelæn, dekoreret i Danmark. Urskive med hvid emalje og romertal. 19. årh. H. 44.

I indbofortegnelsen fra Jægerspris Slot fra 1874 fremgår, at der i en af grevinde Danners stuer på 1. sal var “et forgyldt porcelæns-taffelur med prospekt af Frederiksborg med glaskuppel.” Uret er efter grevindens død, udtaget til auktion over udvalgt indbo fra Jægerspris Slot, den 24. august 1874.

Sølv, porcelæn og glas, 1. september 2005

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK