747/​383

Købt i september 2005 af Kong Frederik den Syvendes Stiftelse.

Grevinde Danners kaminur af porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomsterranker og Frederiksborg Slot. Sokkel med ben i form af rocailler og kæmninger. Fransk porcelæn, dekoreret i Danmark. Urskive med hvid emalje og romertal. 19. årh. H. 44.

I indbofortegnelsen fra Jægerspris Slot fra 1874 fremgår, at der i en af grevinde Danners stuer på 1. sal var “et forgyldt porcelæns-taffelur med prospekt af Frederiksborg med glaskuppel.” Uret er efter grevindens død, udtaget til auktion over udvalgt indbo fra Jægerspris Slot, den 24. august 1874.

Auction

Silver, ceramics and glass, 1 September 2005

Category
Estimate

10,000–15,000 DKK

Sold

Price realised

18,000 DKK