2026/97
C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
Parti fra indsejlingen til en norsk fjord med en dampfærge. Sign. C. F. Sørensen. Olie på lærred. 28×41,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 450, 1983 nr. 273.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020
Vurdering
Hammerslag