2112/9031
Et par Engelske jardiniére af paper mache og udskåret træ af grønmalet træ med kinesisk dekoration, hver med indsats af messing, sammensat af forskellige elementer. 20. årh.s begyndelse. H. 85. Diam 60. (2)
Købt hos Stair & Co., 59 East 57th Street, New York.
Ridser og mærker. Brugsslitage.
Selected – møbler, ure og tæpper, 22. marts 2021
Vurdering
Hammerslag