Jacques Doucet (f. Boulogne-sur-Seine 1924, d. Paris 1994)
“Paysage de Valmy”. Sign. Doucet samt på bagsiden Jacques Doucet 1988 med titel. Olie på lærred. 65×81
Litteratur: Andrée Doucet/Michel Ragon: “Jacques Doucet Parcours 1977–1994. Catalogue Raisonné Tome III”, Paris, 1999, nr. 1603, gengivet side 117.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019