2449/887
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et sæt på seks stole med stel af metal. Sæde samt ryg af hvidlakeret krydsfiner. Model 3101. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (6)
Fire løse hynder, betrukket med sort skind medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Hak. Askalning i lak.
Vurdering