2423/​531

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Tobaksskab af massiv nøddetræ, front med profileret skuffe, greb af messing. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 65. B. 55. D. 35.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Enkelte spor af træfyldning. Bagside med mindre revne og afslag.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag